Sprzedajesz coś na OLX? Uważaj na nową metodę wyłudzenia.

19 września, 2023

Seniorze jeżeli Ty lub ktoś z Twoich bliskich sprzedaje coś na OLX, Allegro lub na dowolnym portalu aukcyjnym to bądź czujny. Pojawiła się nowa metoda wyłudzenia pieniędzy.

Jak wygląda wyłudzenie.

 1. Sprzedajesz coś na portalu aukcyjnym.
 2. Pojawia się zainteresowany kupiec i kontaktuje się z Tobą np. za pomocą aplikacji WhatsApp. Pisze, że kupił od Ciebie przedmiot i za niego zapłacił. Jedynie co masz zrobić to wejść za pomocą linka i wpisać swoje dane.
 3. Po wejściu w link pojawia się strona podobna do strony, na której wystawiłeś przedmiot. Na niej umiejscowiony jest formularz, który należy wypełnić. W formularzu należy podać numer karty oraz aktualne saldo. Jeżeli konieczność podawania takich danych Ciebie nie ździwiła to Seniorze wpadłeś w pierwszą pułapkę.
 4. Jak wypełnimy formularz otrzymujemy sms autoryzacyjny. Jeżeli go nie przeczytałeś i od razu bez zastanowienia przepisałeś kod to wpadłeś w drugą i ostatnią pułapkę. SMS bowiem dodaje Twoją kartę do konta Google Pay lub Apple Pay oszusta.
 5. Oszust wypłaca środki z Twojego konta w bankomacie.

Jak nie zostać oszukanym?

 • Zawsze czytajmy całe wiadomości autoryzacyjne,
 • Stosuj zasadę ograniczonego zaufania,
 • Wszystkie portale aukcyjne posiadają możliwość wprowadzenia numeru konta podczas zakładania konta. Nie przychodzą wtedy żadne wiadomości autoryzacyjne,
 • Sprawdzaj domenę strony do której się łączysz.

Podałeś dane oszuście. Co zrobić dalej?

 • Zadzwoń na infolinię banku by poinformować go o zaistniałej sytuacji,
 • Zastrzeż kartę,
 • Zgłoś się na Policję, by złożyć zeznanie.

Pamiętaj! Internetowi oszuści nie próżnują i szukają sposobów jak zdobyć Twoje pięniądze. Jedynie co może Ciebie uchronić to zdrowy rozsądek i Ty sam. Jeżeli masz pytania skonataktuj się z nami. Nasze numery kontaktowe znajdziesz tutaj.