E-mail

13 października, 2021

W dzisiejszych czasach posiadanie własnego adresu e-mail jest nie tylko bardzo przydatne, ale w niektórych sprawach jest wręcz nieodzowne. Aby ułatwić Seniorom załatwianie wielu spraw bez konieczności wychodzenia z domu, w niniejszym artykule przedstawimy prosty sposób zakładania własnej skrzynki e-mailowej Gmail na stronie Google, konfigurację skrzynki oraz wysyłanie i odbieranie wiadomości e-mail. 

Założenie własnego e-maila

  1. Otwórz przeglądarkę internetową (np. Google Chrome, Internet Explorer, Mozilla Firefox, Safari, Microsoft Edge, Opera) 
    Wpisz w pasek adresowy (u góry przeglądarki) następującą frazę: google.pl – wyświetli się polska wersja strony www.google.pl

2. W prawym górnym rogu strony Google kliknij na napis “Gmail”

3. Naciśnij przycisk “Utwórz konto”.

Jeśli jednak już wcześniej na naszym komputerze ktoś korzystał z konta Gmail, wówczas pojawi nam się taka strona, gdzie również należy kliknąć w napis “Utwórz konto”

4. Zaznaczamy dla kogo chcemy utworzyć konto – “Dla mnie”.

5. Wypełniamy wszystkie pola z formularza po prawej stronie.

“Nazwa użytkownika” to właśnie login, który będziemy podawać ludziom chcącym się z nami skontaktować. Najlepiej jest podać imię i nazwisko pisane jednym ciągiem lub rozdzielone kropką, nie należy używać polskich znaków. Jeśli ktoś używa już wybranej nazwy, musimy wybrać inną nazwę użytkownika. Pod tym polem wyświetlają nam się sugestie podobnych nazw, które są wolne i możemy ich użyć.

“Hasło” – należy stworzyć hasło, które należy zapamiętać. Hasło musi składać się z co najmniej 8 znaków (liter i cyfr), powinno być nieoczywiste (nie powinna to być nazwa użytkownika) – ze względów bezpieczeństwa. Hasło jest wrażliwe na wielkość liter, nie należy używać polskich znaków.

“Potwierdź hasło” – w tym polu należy wpisać dokładnie to samo hasło, które wpisaliśmy wyżej.

6. Wybieramy przycisk “Dalej”

7. Pojawiło się okno dialogowe, w którym mamy opcjonalną możliwość dodania numeru telefonu. Jeżeli w tym miejscu zdecydujemy się na podanie numeru to w przypadku, gdy zapomnimy, jakie mieliśmy hasło za pomocą tego numeru będziemy mogli odzyskać dostęp do skrzynki. Na koniec pozostaje jedynie podać datę urodzenia oraz płeć. Dane nie muszą być prawdziwe. Naciskamy przycisk “Dalej”.

8. Wybieramy opcję “Szybka personalizacja” i klikamy “Dalej”.

9. Na kolejnej stronie należy dokładnie przeczytać warunki korzystania z poczty. W przypadku, gdy nie mamy zastrzeżeń wybieramy przycisk “Potwierdź”, a następnie “Zgadzam się”.

10. Gratuluję, utworzyłeś swoje konto Gmail.