Wikipedia

22 grudnia, 2022

Potrzebujesz sprawdzić coś w encyklopedii, ale nie ma jej pod ręką? Męczy Cię przerzucanie kolejnych stron w poszukiwaniu interesującej frazy? Seniorze, dzięki naszemu krótkiemu artykułowi dowiesz się jak ułatwić sobie życie wykorzystując Wikipedię.

Co to jest Wikipedia?

Wikipedia, jest darmową, wielojęzyczną wirtualną encyklopedią tworzoną przez niemal każdego. Duża liczba artykułów, haseł oraz łatwość wyszukiwania treści sprawiła, że stała się ona najpopularniejsza encyklopedią na świecie. Swobodny dostęp w publikowaniu treści na pierwszy rzut oka może wskazywać, że artykuły będą słabej jakości. Jednak nic bardziej mylnego, twórcy serwisu zadbali o odpowiednie mechanizmy weryfikacji treści oraz o regulamin, którego zadaniem jest pokazanie podstawowych zasad dotyczących tworzenia nowych artykułów. Opierają się one na pięciu filarach:

  • Wikipedia jest encyklopedią, więc takie wpisy powinny być na niej zamieszczane; niedozwolone są np. wpisy reklamowe;
  • serwis jest neutralny światopoglądowo, więc żaden ze wpisów nie powinien faworyzować fakcji politycznych, religijnych itp.;
  • treści na Wikipedii można wykorzystywać w dowolnym celu i przestrzeni – jest to nieodpłatne;
  • osoby publikujące wpisy powinny przestrzegać podstawowych zasad dobrego wychowania, tak by nie wdawać się w konflikty z resztą społeczności;
  • wpisy na serwisie mogą mieć dowolną tematyką, tak długo, jak spełniają zasadę encyklopedyczności, to może być publikowany.

Jak korzystać z Wikipedii?

Korzystanie z Wikipedii jest bardzo proste i można je opisać w trzech krótkich krokach.

  1. Należy uruchomić przeglądarkę oraz w pasku, w którym wpisujemy adres strony wpisać wikipedia.org.
  2. W części oznaczonej przez nas na rysunku poniżej kolorem czerwonym należy wpisać interesującą frazę
  3. Naciskamy lewym przyciskiem myszy na symbol lupy na niebieskim tle, po czym interesująca nas treść zostanie wyszukana.